Kim jesteśmy?

Tercjarzami, świeckimi dominikanami; osobami świeckimi stanowiącymi  trzecią gałąź Zakonu Kaznodziejskiego (Dominikanów). Tak jak Bracia i Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego, mamy swoje korzenie w powołaniu i charyzmacie św. Dominika Guzmana. Żyjemy według Reguły Fraterni Świeckich zatwierdzonej przez Generała naszego Zakonu. Według niej uczestniczymy w misji apostolskiej całego Zakonu poprzez studium, modlitwę i głoszenie, zgodnie z warunkami życia ludzi świeckich (Reguła, I,4). Każdy z członków pielęgnuje i rozwija swoje powołanie poprzez uczestnictwo i zaangażowanie w regularnych spotkaniach Fraterni (wspólnota tercjarzy). Podczas takich spotkań pochylamy się nad Słowem Bożym, Dokumentami Kościoła, a także dyskutujemy o aktualnych problemach starając się rozpoznać nasze zadania. Wspólnota jest umocnieniem w codziennym apostolstwie, dlatego tak ważne są regularne spotkania dla każdego z jej członków.

Swoje apostolstwo realizujemy pełniąc różne role w swoich środowiskach, do których nie zawsze z Dobrą Nowiną dotrą bracia czy mniszki. Angażujemy się również w pomoc potrzebującym: odwiedzamy chorych przebywających w Domu Pomocy Społecznej, a także pomagamy Siostrom Misjonarkom Miłości. Ponadto od wielu lat organizujemy cykl comiesięcznych wykładów w ramach Dominikańskiej Szkoły Wiary. Prelekcje odbywają się w Klasztorze Ojców Dominikanów w Łodzi oraz przy parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu. Prowadzimy nabożeństwa różańcowe w październiku oraz Drogę Krzyżową
w okresie Wielkiego Postu. Pełnimy również rozmaite funkcje podczas sprawowania liturgii. Na znak przynależności do Zakonu Dominikańskiego nosimy szkaplerz, który zastępujemy medalikiem oraz znaczki dominikańskie.

Wszystkich tych, którzy chcą więcej dowiedzieć się o trzeciej gałęzi Zakonu Kaznodziejskiego zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony świeckich dominikanów dostępnej pod adresem www.swieccy.dominikanie.pl

Asystentem naszej, łódzkiej fraterni jest o. Tomasz Zamorski OP.  Możliwość uczestnictwa w spotkaniu fraterni jest możliwe tylko po wcześniejszym uzgodnieniu z Przełożonym lub Mistrzem. 

Zachęcamy także do odwiedzenia naszego profilu na facebooku: https://pl-pl.facebook.com/fraternialodz/

Kontakt:

Przełożony Fraterni: Wojciech Orpiszewski, e-mail: [email protected]
Mistrz formacji: Joanna Soczyńska- Baranowska, e-mail: [email protected]