Dominikańskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej “O Crux Ave”

 

PROWADZĄCY | PROGRAM | ZGŁOSZENIA I OPŁATY | WYŻYWIENIE I NOCLEGI | KONTAKT

 

“O Crux Ave” – “Witaj Krzyżu”


Kamienica – Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie oraz Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej zapraszają na Dominikańskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej, których tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem “O Crux Ave”.

Słowa te zostały zaczerpnięte z modlitwy brewiarzowej. Pojawiają się one w jednym z hymnów nieszporów z okresu Wielkiego Postu: “O Crux, Ave, Spes Unica” (“Witaj, Krzyżu, Nasza Jedyna Nadziejo”). W trakcie tegorocznych Warsztatów będziemy pochylać się nad tajemnicą Krzyża Pańskiego i poprzez przygotowywane pieśni wielkopostne i pasyjne zagłębimy się w nasze jedyne źródło nadziei. Zapraszamy do tego wszystkich, którzy zechcą pójść za tytułem i wziąć udział w naszych Warsztatach.

Tegoroczna, już czwarta edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 13-15 marca w Zespole Szkół Salezjańskich im. ks. Bosko przy ul. Wodnej 34. Zmiana lokalizacji (dotychczas był to klasztor oo. Dominikanów w Łodzi) nastąpiła ze względu na zwiększoną liczbę osób zainteresowanych naszym wydarzeniem po jego ostatniej edycji. Mamy nadzieję, że pozwoli to na większy komfort pracy naszych uczestników oraz prowadzących, jak również połączy się z dobrą atmosferą warsztatowego weekendu.

Marcowa edycja WML odbędzie się pod opieką zaproszonych gości: Piotra Pałki, Urszuli Rogali oraz Rafała Maciejewskiego. Podzielą się oni swoją wiedzą muzyczną, a także wiarą, która doprowadziła ich do miłości muzyki sakralnej. Aby móc wziąć udział w Warsztatch wystarczy mieć skończone 15 lat. Zapraszamy zarówno amatorów jak i profesjonalistów, osoby świeckie i duchowne oraz wszelkie grupy posługujące w różnych wspólnotach oprawą muzyczną liturgii.

Oprócz wspólnych prób, zaplanowaliśmy dodatkową możliwość zapisania się do sekcji specjalistycznych dla osób prowadzących grupy muzyczne w parafiach i wspólnotach. Przeprowadzony zostanie tam warsztat z emisji głosu oraz dyrygowania.

Organizowane przez nas wydarzenie jest również doskonałą okazją do tego, aby po prostu poznać możliwości własnego głosu, spróbować sił w śpiewie wielogłosowym i doświadczyć piękna tego rodzaju wspólnej modlitwy.


Ostatniego dnia Warsztatów, w niedzielę 15 marca, spotkamy się w Archikatedrze Łódzkiej. O godzinie 14:00 zostanie tam odprawiona uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem bp. Ireneusza Pękalskiego, podczas której Chór Warsztatowy, prowadzony przez naszych Gości, posługiwać będzie swoim śpiewem. Bezpośrednio po mszy zaprezentowany zostanie przygotowany podczas Warsztatów repertuar pieśni pasyjnych i wielkopostnych. Finał ten stanie się zwieńczeniem trzydniowej pracy wszystkich uczestników, dlatego gorąco zachęcamy do zapraszania rodziny i znajomych!

 

 

PROWADZĄCY:

URSZULA ROGALA

Kompozytorka, dyrygentka, wokalistka. Ukończyła studia kompozycji na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie oraz Podyplomowe Studia Chórmistrzostwa i Emisji Głosu w Bydgoszczy. Związana z parafią oo. Dominikanów na Służewie, gdzie od kilkunastu lat dyryguje scholą i śpiewa. Obecnie dyryguje również chórem parafialnym w Starej Iwicznej k.Warszawy oraz Citi Poland Choir. Uczy emisji głosu w dominikańskim nowicjacie na warszawskim Służewie oraz u mniszek dominikańskich w Radoniach. Komponuje pieśni liturgiczne, z których wiele zostało wydanych w śpiewnikach Niepojęta Trójco (tom I i II), oraz w śpiewniku karmelitańskim Chcę widzieć Boga. Pieśni jej autorstwa zostały również nagrane na płytach Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego (płyty Duszo Chrystusowa, Marana Tha i Alle psallite). Jest jedną z założycielek Szkoły Śpiewu Liturgicznego w Warszawie, gdzie również wykłada. Prowadzi liczne warsztaty śpiewu liturgicznego w Polsce i za granicą.

PIOTR PAŁKA

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Pracuje jako dyrygent wielu zespołów, m.in. Chóru Międzynarodowego, Chóru Muzyki Żydowskiej, Chóru Seminaryjnego Zgromadzenia Księży Misjonarzy i Michalitów, Chóru ZPiT „Krakowiacy” i Scholi Braci Mniejszych Kapucynów. W czerwcu 1999 roku pełnił funkcję dyrygenta Chóru Papieskiego podczas spotkania z Ojcem Świętym na Błoniach Krakowskich. Od sierpnia 1997 roku był śpiewakiem w Chórze Polskiego Radia SA w Krakowie. Od 1993 roku komponuje i opracowuje utwory chóralne, które można usłyszeć m.in. w bazylice dominikanów czy franciszkanów w Krakowie. Jest członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Krakowie. W latach 2005-2015 roku ustanowiony dekretem Metropolity Krakowskiego, był członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Krakowie. Uczestniczy czynnie w odnowie muzyki liturgicznej, prowadząc liczne warsztaty muzyczno – liturgiczne na terenie całej Polski i za granicą. W 1999 roku założył chór mieszany Voce Angeli (Głosem Anioła), działający przy bazylice oo. franciszkanów w Krakowie, którego obecnie jest dyrygentem. W 2019 r., otrzymał wyróżnienie FENIKS 2019 Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, w kategorii Muzyka Chrześcijańska – współczesna za Missa Martyrum (Msza Męczenników).

RAFAŁ MACIEJEWSKI

Śpiewak, absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, uczeń prof. Leonarda Andrzeja Mroza oraz mgr. Andrzeja Niemierowicza. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Doktorant Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie śpiewu prof. dr hab. Urszuli Kryger.

Kantor w łódzkim klasztorze oo. dominikanów. W latach 2011-2013 wykładowca Szkoły Kantorów w Krakowie. Od roku 2014 wykładowca w Szkole Śpiewu Liturgicznego działającej przy klasztorze warszawskich dominikanów. Od 2009 r. współpracuje z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym w Krakowie oraz z serwisem liturgia.pl, publikując repertuary dla odpowiedzialnych za śpiew w liturgii. W roku 2016 zdobył wyróżnienie oraz nagrodę specjalną na I Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Sakralnej w Katowicach. Od wielu lat zajmuje się prowadzeniem zespołów wokalnych, organizuje i współtworzy warsztaty muzyki liturgicznej w Polsce.

(źródło: DOL)

 

PROGRAM

Ramowy plan Warsztatów:
MIEJSCE: Zespół Szkół Salezjańskich im. ks. Bosko, ul. Wodna 34, Łódź

Piątek, 13 marca

16:00 – rejestracja Uczestników
17:30 – rozpoczęcie Warsztatów
18:00 – wspólne rozśpiewanie
18:45 – próby w głosach
19:45 – próba wspólna
20:30 – zakończenie

Sobota, 14 marca

9:00 – rozgrzewka z rozśpiewaniem
10:00 – 13:30 – próby w głosach (w trakcie przerwa 30min)
13:30 – Msza Święta
14:30 – przerwa obiadowa
16:00 – próba wspólna (z przerwą 30min)
19:30 – 20:00 – adoracja w ciszy

Niedziela, 15 marca

9:00 – rozśpiewanie
10:00-12:30 – próba wspólna (z przerwą 30min)
12:30 – rozdanie pakietów lunchowych i przejazd autobusami do Katedry
* Archikatedra Łódzka (Łódź, ul. Piotrkowska 265 – Plac Katedralny)
13:30 – gotowość w kościele
14:00 – Msza Św., finał Warsztatów
16:00 – zakończenie wydarzenia

* Szczegółowy rozkład poszczególnych zajęć może ulec zmianie, natomiast ramy czasowe pozostaną bez zmian.

 

SEKCJA SPECJALISTYCZNA

Wychodząc naprzeciw potrzebie rozszerzania wiedzy i umiejętności wśród prowadzących schole, czy inne zespoły wspólnotowe, stworzyliśmy możliwość zapisania się do grupy z dodatkowymi zajęciami. W ramach tej sekcji, w specjalnie wyznaczonym czasie, uczestnicy spotkają się w niewielkim gronie z naszymi Dyrygentami. Przybliżone tam zostaną zagadnienia techniki emisji głosu, by móc w sposób bardziej świadomy nim operować, a tym samym dbać o niego u innych. Członkowie tej grupy będą mogli także rozwinąć się w dziedzinie dyrygowania, skupiając się na podstawowych jej aspektach.

 

ZGŁOSZENIA I OPŁATY

W celu zgłoszenia się na warsztaty należy wypełnić formularz, który zostanie udostępniony 17 lutego, o godz. 20:00. W ciągu następnych kilku dni, na podany adres mailowy, Organizatorzy wyślą potwierdzenie zgłoszenia udziału, numer uczestnika oraz termin i dane do wykonania przelewu.
Warunkiem rejestracji jest opłacenie z góry kosztu uczestnictwa w wysokości 90 zł lub 110 zł (z sekcją specjalistyczną). Po wpłynięciu właściwej kwoty, Uczestnik zostanie zarejestrowany do udziału w Warsztatach i otrzyma potwierdzenie mailowe.
Liczba miejsc jest ograniczona. O przyjęciu Uczestnika decyduje kolejność zgłoszeń, jednak osoby, od których przelew nie wpłynie w wyznaczonym terminie będą musiały ustąpić miejsca kolejnym.

Termin zgłoszeń upływa 1.03.2020 !!!

 

WYŻYWIENIE I NOCLEGI

W czasie przerw w zajęciach będzie dostępny bufet z kawą, herbatą i innymi napojami lub przekąskami. Istenieje możliwość zakupienia obiadu na sobotę, który będzie wydawany na miejscu. Sczegółowe informacje zostaną wysłane bezpośrednio zgłoszonym Uczestnikom. Organizatorzy zapewniają również zestaw lunchowy w niedzielę, który zostanie rozdany Uczestnikom przed wyjazdem do katedry. Pozostałe posiłki należy zapewnić sobie we własnym zakresie.
Organizatorzy Warsztatów nie zapewniają noclegów przyjezdnym uczestnikom. Informacja o atrakcyjnych cenowo lub lokalizacyjnie miejscach noclegowych zostanie podana po rozpoczęciu zapisów.

 

KONTAKT Z ORGANIZATORAMI

W razie jakichkolwiek pytań prosimy pisać na nasz adres e-mail:

UWAGA! NOWY ADRES E-MAIL

[email protected]

Wszystkie bieżące informacje będą publikowane na Facebookowym wydarzeniu:

Dominikańskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej “O Crux Ave”

Prosimy zatem o jego uważne śledzenie oraz udostępnianie innym.