„Ludzie! nauczcie się śpiewać i tańczyć, bo Aniołowie w Niebie nie będą wiedzieli, co z Wami zrobić”

Słowami świętego Augustyna i my pragniemy zaprosić Państwa do wyjątkowego czasu Warsztatów Muzyki Liturgicznej!

Będzie to doskonała okazja, aby poznać możliwości swojego głosu, spróbować sił w śpiewie wielogłosowym, zmierzyć się z nowymi wyzwaniami i wreszcie – doświadczyć piękna wspólnej modlitwy śpiewem.

Warsztaty Muzyki Liturgicznej pod hasłem „Miłosierdzia pragnę” odbędą się w dniach 21-23 kwietnia, a poprowadzi je trzech wspaniałych kompozytorów: o. Dawid Kusz OP, Paweł Bębenek i Piotr Pałka.

Jesteśmy przekonani, że nasi prowadzący są w stanie zarazić miłością do muzyki każdego człowieka! Jeśli i Ty poszukujesz swojej drogi do Boga, a muzyka jest Ci bliska – to zaproszenie jest skierowane szczególnie do Ciebie. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Zapraszamy zarówno amatorów jak i profesjonalistów, osoby świeckie i duchowne oraz wszelkie grupy posługujące w różnych wspólnotach oprawą muzyczną liturgii.

W tym roku po raz pierwszy zapraszamy do udziału w Warsztatach również Instrumentalistów. Potrzebne zatem będą specjalności takie jak: skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, flet, obój, klarnet, fagot, trąbka, waltornia, puzon.

Tematem przewodnim repertuaru tegorocznej edycji będzie radość ze Zmartwychwstania. Chcemy za pomocą tekstów wykonywanych utworów okazać wdzięczność Bogu za jego wielkie Miłosierdzie, jakim nas obdarzył w Dziele Odkupienia. Podkreśli to fakt, że Warsztaty zakończą się uroczystą Mszą Świętą w łódzkiej katedrze w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Zaprosimy również Państwa do przeżycia organizowanej przez Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie Drogi Światła, która na wzór Drogi Krzyżowej, ukaże nam najważniejsze Dzieła Chrystusa po Zmartwychwstaniu.


PROWADZĄCY: 

bebenek2

Paweł Bębenek


Polski śpiewak, kompozytor, dyrygent, związany ze środowiskiem muzycznym przy krakowskim klasztorze Ojców Dominikanów. Zajmuje się muzyczną tradycją kościoła, jest autorem wielu kompozycji i aranżacji dawnych pieśni kościelnych. Sam mówi, że jego muzyka jest efektem poszukiwania Boga Stwórcy i zachwytu nad Jego Pięknem. Nakładem wydawnictwa Edycja Świętego Pawła wydał dwie płyty autorskie: „Dzięki Ci Panie. Msza o Miłosierdziu” oraz „Boże mój szukam Ciebie”. Nakładem Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w 2009 r. została wydana płyta z kolędami pt. „Gdy się rodzi Zbawca świata”. Jego zaangażowanie w środowisko muzyczne przy krakowskim klasztorze oo. Dominikanów zaowocowało wieloma wspólnymi celebracjami liturgii, a także powstaniem musicalu „Zazdrosna Miłość”. Od kilku lat poświęca się prowadzeniu warsztatów muzyki liturgicznej w kraju i za granicą.

(źródło: www.liturgia.dominikanie.pl)

 

Piotr Pałka

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Pracuje jako dyrygent wielu zespołów, m.in. Chóru Międzynarodowego, Chóru Muzyki Żydowskiej, Chóru Seminaryjnego Zgromadzenia Księży Misjonarzy i Michalitów, Chóru ZPiT „Krakowiacy” i Scholi Braci Mniejszych Kapucynów. W czerwcu 1999 roku pełnił funkcję dyrygenta Chóru Papieskiego podczas spotkania z Ojcem Świętym na Błoniach Krakowskich. Od sierpnia 1997 roku był śpiewakiem w Chórze Polskiego Radia SA w Krakowie. Od 1993 roku komponuje i opracowuje utwory chóralne, które można usłyszeć m.in. w bazylice dominikanów czy franciszkanów w Krakowie. Jest członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Krakowie. Uczestniczy czynnie w odnowie muzyki liturgicznej, prowadząc liczne warsztaty muzyczno – liturgiczne na terenie całej Polski i za granicą. W 1999 roku założył chór mieszany Voce Angeli (Głosem Anioła), działający przy bazylice oo. franciszkanów w Krakowie, którego obecnie jest dyrygentem.

 

O. Dawid Kusz OP

Dominikanin. Urodzony w 1979 roku w Rzeszowie. Do zakonu Dominikanów wstąpił w 1998 roku, a w 2005 przyjął święcenia kapłańskie. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej, na Kierunku Edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej, specjalność – Prowadzenie Zespołów Wokalnych i Wokalno-Instrumentalnych oraz Nauczanie Przedmiotów Muzyczno-Teoretycznych. W roku 2014 z wyróżnieniem obronił doktorat na Akademii Muzycznej w Krakowie w dyscyplinie dyrygentura. W roku 2012 rozpoczął studia z kompozycji, najpierw w klasie prof. Zbigniewa Bujarskiego a obecnie kontynuuje je w klasie prof. Józefa Rychlika. Jest wykładowcą przedmiotów muzyczno-teoretycznych w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej w Krakowie.


 PROGRAM 

Rejestracja uczestników zacznie się w piątek 21. kwietnia o godz. 15:30 w klasztorze oo. Dominikanów przy ul. Zielonej 13 w Łodzi. Rozpoczęcie Warsztatów i zajęć z prowadzącymi o godz. 16:00. Pierwszy dzień zakończymy nabożeństwem Drogi Światła o godz. 19:30 w kaplicy klasztornej.

W sobotę zajęcia od godz. 9:00. O 12:00 Msza Św. w kaplicy, po której przerwa obiadowa i wznowienie warsztatów o 14:30. Ostatnim punktem tego dnia będzie nabożeństwo Wigilii Niedzieli Miłosierdzia Bożego o godz. 19:00.

W niedzielę ostatnie próby zaczną się o godz. 9:00 w klasztorze i potrwają do godz. 12:00. Następnie przemieścimy się do katedry (Łódź, ul. ks. Skorupki 9 – Plac Katedralny). Tam, o godz. 13:30 będziemy gotowi do Uroczystej Mszy Świętej wieńczącej Warsztaty o 14:00. Bezpośrednio po mszy nabożeństwo Koronki do Miłosierdzia Bożego z naszym udziałem oraz krótki koncert Chóru i Orkiestry Warsztatów Muzyki Liturgicznej. Przewidujemy zakończenie całego wydarzenia w okolicach godziny 16.


ZGŁOSZENIA

W celu zgłoszenia się na warsztaty należy w pierwszej kolejności wypełnić formularz, który jest dostępny tutaj.

W ciągu kilku dni od przesłania formularza, na podany w nim adres mailowy, zostanie wysłane potwierdzenie zgłoszenia udziału, numer uczestnika i dane bankowe do wykonania przelewu.

Koszt uczestnictwa w Warsztatach wynosi 50zł dla chórzystów lub 30zł dla instrumentalistów. Uczestnik zostaje zapisany po wpłynięciu opłaty na konto organizatorów w podanym mailowo terminie.


WYŻYWIENIE I NOCLEG 

Osobom, które zgłoszą zapotrzebowanie na miejsce noclegowe w Łodzi postaramy się zaproponować zakwaterowanie u osób prywatnych lub w poleconym hostelu w atrakcyjnej cenie.

W czasie przerw w zajęciach będzie można poczęstować się kawą, herbatą i innymi napojami lub przekąskami. O możliwości zamówienia obiadu na sobotę i niedzielę poinformujemy wkrótce.


KONTAKT Z ORGANIZATORAMI 

W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań prosimy pisać na nasz adres e-mailowy:

[email] – warsztaty.lodz.dominikanie@op.pl

Dołącz również do wydarzenia na Facebooku: WML „Miłosierdzia pragnę” u Dominikanów w Łodzi

Adres klasztoru oraz jego lokalizacja na mapie dostępna jest w zakładce KONTAKT

Z radością oczekujemy na Wasze zgłoszenia! 


ORGANIZATORZY WARSZTATÓW 

Organizatorzy Warsztatów:

DA Kamienica
Schola Dominikańska Dwunastka
Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej
ks. Grzegorz Kopytowski
o. Tomasz Nowak OP
o. Tomasz Biłka OP
Szymon Dębkowski
Justyna Stupska
Marta Sędkiewicz
Michał Stupski