Adwentowe Warsztaty Muzyki Liturgicznej „Veni!”

VENI! –wołamy przyjdź!

Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie „Kamienica” oraz Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej zapraszają na Warsztaty Muzyki Liturgicznej, których hasłem przewodnim będzie zawołanie „Veni!”.
Jest to doskonała okazja, aby poznać możliwości swojego głosu, spróbować sił w śpiewie wielogłosowym, zmierzyć się z nowymi wyzwaniami i wreszcie – doświadczyć piękna wspólnej modlitwy śpiewem.
Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 14-16 grudnia, pod opieką zaproszonych Gości: o. Dawida Kusza OP, Uli Rogali oraz Rafała Maciejewskiego. Podzielą się oni swoją wiedzą muzyczną, a także wiarą, która doprowadziła ich do miłości do muzyki sakralnej. Jeśli i Ty poszukujesz swojej drogi do Boga, a muzyka jest Ci bliska – to zaproszenie jest skierowane szczególnie do Ciebie. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Zapraszamy zarówno amatorów jak i profesjonalistów, osoby świeckie i duchowne oraz wszelkie grupy posługujące w różnych wspólnotach oprawą muzyczną liturgii.
Tytuł tegorocznej edycji warsztatów odnosi się do radości oczekiwania na narodziny Syna Bożego, ale również do najważniejszego przesłania Adwentu, jakim jest przygotowanie na powtórne przyjście Chrystusa. Te prawdy wiary stanowić będą trzon repertuaru, w którym znajdą się także pieśni o Najświętszej Rodzicielce – Maryi. Jej wstawiennictwo jest szczególnie przyzywane w tym czasie. Obok wspólnych prób, planowane są konsultacje indywidualne, nabożeństwa poranne i wieczorne, czuwanie modlitewne, jak również Msza Święta Roratnia.

Ostatniego dnia – w niedzielę „Gaudete” – spotkamy się w łódzkim kościele oo. Jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60. O godzinie 13:00 odbędzie się tam uroczysta Msza Święta oraz krótki koncert pieśni Adwentowych, wieńczący całe wydarzenie.

 

PROWADZĄCY:

ULA ROGALA
Kompozytorka, dyrygentka, wokalistka. Ukończyła studia kompozycji na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie oraz Podyplomowe Studia Chórmistrzostwa i Emisji Głosu w Bydgoszczy. Związana z parafią oo.Dominikanów na Służewie, gdzie od kilkunastu lat dyryguje scholą i śpiewa. Obecnie dyryguje również chórem parafialnym w Starej Iwicznej k.Warszawy oraz Citi Poland Choir. Uczy emisji głosu w dominikańskim nowicjacie na warszawskim Służewie oraz u mniszek dominikańskich w Radoniach. Komponuje pieśni liturgiczne, z których wiele zostało wydanych w śpiewnikach Niepojęta Trójco (tom I i II), oraz w śpiewniku karmelitańskim Chcę widzieć Boga. Pieśni jej autorstwa zostały również nagrane na płytach Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego (płyty Duszo Chrystusowa, Marana Tha i Alle psallite). Jest jedną z założycielek Szkoły Śpiewu Liturgicznego w Warszawie, gdzie również wykłada. Prowadzi liczne warsztaty śpiewu liturgicznego w Polsce i za granicą.

o. DAWID KUSZ OP
Dominikanin. Święcenia kapłańskie przyjął w 2005 r. Ukończył z wyróżnieniem dyrygenturę chóralną i edukację muzyczną na Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2014 z wyróżnieniem obronił doktorat w dyscyplinie dyrygentura, a w 2016 ukończył kompozycję.
Prowadzi zajęcia teoretyczno-muzyczne w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej oraz wykłada śpiew liturgiczny w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym oo. Dominikanów w Krakowie.
Współpracował z Wrocławskim Studium Wokalno-Liturgicznym oraz Szkołą Śpiewu Liturgicznego w Warszawie, obecnie uczy dyrygowania w Szkole Kantorów. W 2016 był jednym z dyrygentów chóru ŚDM w Krakowie. Jest założycielem, dyrygentem i dyrektorem artystycznym Zespołu Kameralnego Sancta Trinitas. Dokonał nagrania czterech płyt, w tym dwóch autorskich, a jego liczne kompozycje zostały wydane w śpiewnikach Niepojęta Trójco. Od lat prowadzi warsztaty muzyki liturgicznej w kraju i zagranicą. Jest członkiem Komisji ds. Muzyki Kościelnej Archidiecezji Krakowskiej.

RAFAŁ MACIEJEWSKI
Śpiewak, absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, uczeń prof. Leonarda Andrzeja Mroza oraz mgr. Andrzeja Niemierowicza. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Doktorant Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie śpiewu prof. dr hab. Urszuli Kryger.
Kantor w łódzkim klasztorze oo. dominikanów. W latach 2011-2013 wykładowca Szkoły Kantorów w Krakowie. Od roku 2014 wykładowca w Szkole Śpiewu Liturgicznego działającej przy klasztorze warszawskich dominikanów. Od 2009 r. współpracuje z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym w Krakowie oraz z serwisem Liturgia.pl, publikując repertuary dla odpowiedzialnych za śpiew w liturgii. W roku 2016 zdobył wyróżnienie oraz nagrodę specjalną na I Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Sakralnej w Katowicach. Od wielu lat zajmuje się prowadzeniem zespołów wokalnych, organizuje i współtworzy warsztaty muzyki liturgicznej w Polsce.
(źródło: festiwal.mn)

 

PROGRAM

Ramowy plan Warsztatów:

Piątek, 14. grudnia

16:00 – rejestracja Uczestników
17:00 – rozpoczęcie warsztatów, próby
20:00 – nieszpory

Sobota, 15. grudnia

7:00 – Msza Św. Roratnia z Jutrznią
8:30-19:00 – próby, przerwa obiadowa w trakcie
19:30 – nabożeństwo

Niedziela, 16. grudnia (miejsce w trakcie ustalania)

8:30 – jutrznia
9:00-12:00 – próby
12:30 – gotowość w kościele oo. Jezuitów
13:00 – Msza Św., koncert, rozesłanie (max. do 15:00)

 

ZGŁOSZENIA

W celu zgłoszenia się na warsztaty należy w pierwszej kolejności wypełnić formularz. W ciągu kilku dni od jego przesłania, na podany w nim adres mailowy, zostanie wysłane przez Organizatorów potwierdzenie zgłoszenia udziału, numer uczestnika i dane bankowe do wykonania przelewu.
Po opłaceniu kosztu uczestnictwa, w wysokości 50zł, Uczestnik zostanie zarejestrowany do udziału w warsztatach i otrzyma potwierdzenie mailowe.
Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego decydujący jest czas otrzymania przez nas przelewu.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest TUTAJ.

 

WYŻYWIENIE I NOCLEG

Osobom, które zgłoszą zapotrzebowanie na miejsce noclegowe w Łodzi postaramy się zaproponować zakwaterowanie u osób prywatnych.
W czasie przerw w zajęciach będzie można poczęstować się kawą, herbatą i innymi napojami lub przekąskami. Organizatorzy zapewniają również obiad w sobotę. Pozostałe posiłki należy zapewniać sobie we własnym zakresie.

 

KONTAKT Z ORGANIZATORAMI

W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań prosimy pisać na nasz adres e-mailowy:
warsztaty.lodz.dominikanie@op.pl
Dołącz również do wydarzenia na Facebooku: WML „Veni!”
Adres klasztoru oraz jego lokalizacja na mapie dostępna jest w zakładce KONTAKT.

Z radością oczekujemy na Wasze zgłoszenia!

 

PATRONAT MEDIALNY:

ORGANIZATORZY: